• BM’DEN YEMEN AÇIKLAMASI: 6 AY SONRA ULAŞTIK

  BM’DEN YEMEN AÇIKLAMASI: 6 AY SONRA ULAŞTIK

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yemen'de milyonlarca insana bir ay yetecek tahıl barındıran Hudeyde'deki Kızıl Deniz değirmenine 6 ay sonra erişim sağladıklarını açıkladı.

  Devamı...

 • ÇİN, DÜNYANIN EN UZUN 3D BASKI KÖPRÜSÜNÜ YAPTI

  ÇİN, DÜNYANIN EN UZUN 3D BASKI KÖPRÜSÜNÜ YAPTI

  Çin, tamamı 3D printer ile üretilen ve 26 metreden uzun bir köprü inşa etti. 1400 yıllık Zhaozhou Köprüsü model alınarak tasarlanan köprü Şangay'da faaliyete açılırken, aynı zamanda dünyanın 3D köprüsü unvanını da aldı. Dünyanın üç boyutlu baskı teknolojisiyle yapılan ilk köprüsü ekim 2017'de, bisikletli geçişi için Hollanda'da üretilmişti.

  Devamı...

 • MISIR

  MISIR'DA 5 BİN YILLIK MEZAR BULUNDU

  Mısır'ın başkenti Kahire'de Firavunlardan önceki bir döneme ait 5 bin yıllık mezar bulundu.

  Devamı...

 • İSRAİL

  İSRAİL'DEN TÜRKİYE'YE DİZİ TURİZMİ

  Aslı Enver ve Özcan Deniz’in başrollerini paylaştığı İstanbullu Gelin dizisi her hafta İsrailleri ekranlara kilitlemeye devam ediyor.

  Devamı...

 • İRAN YERLİ MALLARIN İTHALATINI YASAKLADI

  İRAN YERLİ MALLARIN İTHALATINI YASAKLADI

  İran meclisi, iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak kadar ülkede üretimi olan "benzer" malların ithalatını yasakladı. Jamaran haber sitesine göre, İran meclisi ülke içinde üretilen ve iç piyasanın ihtiyacına cevap veren malların ithalatını 21 Mart 2021 tarihine kadar yasaklamayı içeren yasa tasarısını onayladı.

  İTHALAT İZNİ KAYDIR AÇTIRMAK YASAKLANDI

  Yerli üretimin desteklenmesi kapsamında onaylanan tasarıyla, ithalatçıların söz konusu özelliklerdeki malları ülkeye getirmek için ithalat izin kaydı açtırmaları yasaklandı.

  'İRAN'A İHRACATIMIZ DURMA NOKTASINA GELEBİLİR'

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tahran Temsilcisi Fatih Çayabatmaz, İran Meclisinin "iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak kadar üretimi yapılan benzer malların ithalatını yasaklama" kararının Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilere zarar vereceğini belirterek, "İran'a ihracatımız neredeyse durma noktasına gelebilir." dedi.


  Bir süre önce ülkede üretimi yapılan ürünlere benzer yabancı ürünlerin; televizyon, radyo, gazete ve bilboard gibi her türlü yazılı, görsel ve basılı alanda reklamının yasaklandığını hatırlatan Çayabatmaz, "İran Meclisinin bu kararıyla ithalatın önü tamamen kesilmeye çalışılıyor." diye konuştu.

  61 ÜRÜNÜN İTHALATI YASAKLANMIŞTI

  Türkiye ile İran arasında 2015'te yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşmasının bu karardan etkilenmemesi gerektiğini belirten Çayabatmaz, "Tercihli Ticaret Anlaşmasının müzakereleri yaklaşık 10 yıl sürdü. İki ülke karşılıklı olarak 200 civarında malda gümrük vergisi indirimine gitti. 2018 yılı başında ekonomik yaptırımların başlamasıyla beraber bin 339 malın ithalatı yasaklandı. Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamındaki 61 ürünümüzün ithalatı da bu kapsamda yasaklanmış oldu." ifadelerini kullandı.

  Bin 339 malın ithal edilmesi yasağının Türkiye'nin İran'a ihracatını yüzde 30 azalttığına işaret eden Çayabatmaz, Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamındaki 61 ürünün bin 339 ürün listesinden çıkarılması için İran Ticareti Geliştirme Kurumuna müracaat ettiklerini belirtti.

  Devamı...

 • MAKEDONYA

  MAKEDONYA'NIN İSMİ RESMEN DEĞİŞTİ

  Makedonya, Yunanistan ile yaptığı anlaşma kapsamında ülkenin NATO ve Avrupa Birliği’ne katılmasını sağlayacak olan isim değişikliği yasasını onayladı.

  Devamı...

 • 76

  76'INCI ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  Geceye Green Book Filmi Damga Vurdu

  Devamı...

 • 2025 YILINDA SİGARA KULLANIMI TAMAMEN YASAKLANACAK

  2025 YILINDA SİGARA KULLANIMI TAMAMEN YASAKLANACAK

  İsveç Parlamentosu, sigarayı tüm ülkede yasaklama kararı aldı. Alınan karara göre, sigara kullanımı kademeli olarak kısıtlanacak, 2025 yılında ise ülkede tütün ve tütün ürünlerinin satışı yapılmayacak.

  Devamı...

 • 500 EURO BANKNOTU, TEDAVÜLDEN KALKIYOR

  500 EURO BANKNOTU, TEDAVÜLDEN KALKIYOR

  Avrupa Merkez Bankası Konseyi (ECB) tarafından alınan kararla , Avrupa Birliği'nin para birimi euronun 500'lük banknotu tedavülden kaldırılıyor.

  Devamı...

 • AVRUPA’NIN İLK VE TEK DİJİTAL HASTANESİ YOZGAT ŞEHİR HASTANESİ OLDU

  AVRUPA’NIN İLK VE TEK DİJİTAL HASTANESİ YOZGAT ŞEHİR HASTANESİ OLDU

  Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından işletilen ve bilgi teknolojileri altyapısı Turkcell tarafından sağlanan Yozgat Şehir Hastanesi, 2018 yılında “Seviye 7 Tam Dijital Hastane” olarak tescil edilen Avrupa’nın ilk ve tek hastanesi oldu.

  Devamı...