12345678910
 • HERKES TÜRK FINDIĞI YİYECEK

  HERKES TÜRK FINDIĞI YİYECEK

  Fındık üretimi ve ihracatını tekelinde bulunduran Türkiye, bu yıl 700 bin ton civarında rekolte bekliyor. 

  TMO’da biten stok ve dünyadaki verimin bu yıl düşük seyretmesi, Türk fındığının fiyatını artıracak.

  Üretici bahçesindeki fındığı toplamak için gün sayıyor. Yapılan son araştırmalar, fındıkta bu yıl yüksek rekoltenin habercisi oldu. Fındık üretim ve ihracatında dünya tekeli durumundaki Türkiye, bu yıl rakipsiz olacak! Başta Karadeniz çanağındaki ülkeler olmak üzere, İtalya, ABD, Çin gibi ülkelerin fındıkta verim artışı için aradığı çare yetersiz kaldı. İklim koşulları, bu yıl dünyada fındık üreten ülkeleri de vurdu. Dünyadaki fındık veriminin bu yıl düşük seviyede kalacağını belirten uzmanlar, Türk fındığının daha çok taleple ve yüksek değerle satışta olacağını vurguladı. Buna göre, geçen yıl 500 bin ton seviyesinde gerçekleşen fındık rekoltesinin, bu yıl 650-700 bin ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

  Devamı...

 • ORGANİK ÜRETİM DÜŞTÜ

  ORGANİK ÜRETİM DÜŞTÜ

  Organik üretimi yapan çiftçi sayısı yüzde 6 artarak 79 bin 563’e yükseldi fakat üretim yüzde 1.5 düştü. TÜİK verilerine göre 2018 yılında Suudi Arabistan’dan ise 12 bin adet organik tavuk yumurtası ithal edildi.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Organik Bitkisel Üretim verilerine göre, 2018’de organik tarım üretimi yapan çiftçi sayısı 2017’ye göre yüzde 6 artarak 79 bin 563 kişiye yükseldi. Ekim alanı da yüzde 15.4 artarak 626 bin 884 hektara çıktı. Ancak aynı dönemde üretim yüzde 1.5 azalarak 2 milyon 371 bin 612 tona geriledi. 

  Devamı...

 • MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR

  MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR

  Akaryakıt sektörü haftaya indirimle başlıyor. Benzinin ardından motorine yapılacak indirim de belli oldu. Motorine, bu gece yarısı 13 kuruş indirim yapılması bekleniyor. Benzinin pompa fiyatı da geçen hafta düşmüştü

   Motorin fiyatının bu gece yarısınden geçerli olmak üzere inmesi bekleniyor. Uluslararası piyasalarda benzin ve motorinin ton bazlı fiyatlarının gerilemesi, depoyu doldurmanın maliyetini de düşürüyor.

  Bu çerçevede, geçen hafta benzinde, devletin “eşel mobil” sisteminden doğan ÖTV alacağı düşüldükten sonra 11 kuruş indirim yapıldı. İndirim, pompa fiyatlarına yansıtıldı.

  Habetürk'ün haberien göre, motorine de beklenen indirim geliyor. Uluslararası piyasalarda motorinin ton fiyatı, 607 dolardan 584 dolara kadar indi. Motorinde, bu gece yarısı 13 kuruş indirim yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  Devamı...

 • BANKALAR İŞLEMLERE ZAM YAPTI

  BANKALAR İŞLEMLERE ZAM YAPTI

  Bankalar kârları eriyince yeni gelir kapısı yaratmaya başladı. Yaklaşık 20 farklı bankacılık işleminden EFT, bakiye sorgulama, fatura ödeme için ücret ve komisyonlara geçen yıla göre yüzde 50’ye varan oranlarda zam yapıldı.

  Devamı...

 • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 6 İSMİ BİRDEN GÖREVDEN ALDI

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 6 İSMİ BİRDEN GÖREVDEN ALDI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan 6 isim görevden alındı.

  Devamı...

 • YANGIN SÖNMÜYOR

  YANGIN SÖNMÜYOR

  Yaz mevsiminin ortasına  gelinmesine , tarla ürünü piyasayı doldurmasına rağmen, sebze meyve fiyatları hala  gerilemedi , mutfak masraflarındaki artış ailelerin bütçesindeki deliği büyütüyor. Temel tüketim ürünlerindeki artış, vatandaşı alışveriş yaparken daha temkinli davranmak zorunda bırakıyor. Domatesten, meyveye; etten, tereyağına neredeyse her şey tezgâhlarda geçen yıla göre  daha pahalıya satılıyor.  Bir, iki poşetlik alışveriş yapan halkın cebinden en az 150 lira para çıkıyor. Bir çekirdek ailesinin düzgün bir pazar alışverişi yapabilmesi için 200 lira civarında para harcaması gerekiyor. Pazarda, markette tüm ürünler birbiri ile zam yarışına girdi.  Bir çok temel tüketim ürünlerine bir yıl içinde yüzde 15 ile yüzde 200 arasında zam geldi. Geçen yıl 20 Temmuz'da 4.85 TL'den işlem gören dolar, dün itibariyle 5.65 TL'den satıldı. TL'nin dolar karşısındaki bir yıllık değer kaybı yüzde 17 oldu. 2 bin 20 lira alan asgari ücretlinin bir yıllık alım gücü de 343 lira azalarak bin 677 liraya indi.TÜRK-İŞ Araştırmasının Haziran 2019 ayı sonucuna göre:

  Devamı...

 • DOLAR BUGÜN DÜŞÜŞE GEÇTİ

  DOLAR BUGÜN DÜŞÜŞE GEÇTİ

  Fed kararının ardından başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere piyasalara hakim olan pozitif hava sürüyor. Bir süre 3 faiz artışı beklentisinden artık 3 faiz indirimine dönen piyasalarda gelişen ülke paraları dolar faizinin düşecek olmasıyla dolar karşısında değer kazandı.

  Devamı...

 • ALTIN FİYATLARI YÜKSELİYOR

  ALTIN FİYATLARI YÜKSELİYOR

  Gram altının  alış fiyatı 20 Temmuz Cumartesi günü 261,67, satış fiyatı ise 261,73 TL.

  Devamı...

 • YENİ ZAMLAR YOLDA

  YENİ ZAMLAR YOLDA

  Makina Mühendisleri Odası, temmuz ayında elektrik üretimi için satılan doğalgaz fiyatlarına yüzde 6.45 oranında zam yapıldığını hatırlatarak elektrik ve gaz fiyatlarında yeni bir zam dalgasının kapıda olduğu uyarısında bulundu.

  Makina Mühendisleri Odası (MMO) 2019 Temmuz ayı elektrik ve doğalgaz fiyatları raporunu açıkladı. Rapora göre, temmuz ayında yapılan zamla birlikte elektrik fiyatları son 1.5 yılda yüzde 50-98.2 oranında arttı. MMO Başkanı Yunus Yener, “Siyasal iktidarın izlediği toplum çıkarlarını değil, özel şirketleri kollayan politikalar nedeniyle elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yeni zamlar gündemdedir” diye konuştu.

  Devamı...

 • DOLAR GÜNE NASIL BAŞLADI

  DOLAR GÜNE NASIL BAŞLADI

  Yurtiçinde son günlerdeki olumsuz haber akışı ve devam eden risklere rağmen iyimser bir havanın gözlendiği piyasada dolar/TL bu sabah güne 5.70 seviyesinin hemen altında başladı.

  Yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalmasının, TCMB’nin faiz indirim miktarına yönelik belirsizlik nedeniyle Fed’den faiz indirim beklentisinin küresel risk iştahını desteklediği bir ortamda olumsuz haber akışına rağmen kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğu belirtiliyor.

  Devamı...

 • 12345678910