«Önceki 12345678910
 • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK ÖNERİLER

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK ÖNERİLER

  Eylül ayının gelmesi ile sonbahar soğukları kapımıza dayandı. Değişen hava sıcaklıkları ile birlikte halsizlik, nezle ve grip gibi hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bu hastalıklardan korunabilmek mümkün mü? Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. Sinem Usuk, açıkladı.

  Sağlığı korumak ve güçlendirmek için yüksek besin değeri olan “gerçek besinleri” tüketmek yaz veya kış fark etmeksizin en temel hedefimiz olmalı. Vücudumuzda bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere tüm sistemlerin tükettiğimiz besinlerden gelen besin öğelerine ihtiyacı vardır. Besin öğelerini, besinlerin içerisine saklanmış esas süper kahramanlar olarak düşünebiliriz. Bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda ön plana çıkan öğeler ise A, C, E vitaminleri ile çinko minerali oluyor.

  Omega-3 yağ asitleri de yine immün sistemin en güçlü destek kuvvetlerinden biri. Mevsime uygun beslenerek aslında bu saydığım tüm besin öğelerini kolaylıkla bağışıklık sistemimize sunabiliyoruz. Sebze ve meyve tezgahlarında kışın hakim olan koyu yeşil yapraklı sebzeler, parlak turuncu renkler boşa değil, havalar soğudukça yağlanan leziz balıklar da... Hepsi tam da bu besinlerin içerdiği vitamin ve minerallere olan ihtiyacımızın arttığı dönemlerde beslenmemize dahil olmak üzere hazırlar.

  Gün İçinde Tüketilen 2 Mandalina Günlük C Vitamini İhtiyacını Karşılayabilir

  Devamı...

 • MEVSİMSEL ALERJİ ATAKLARINA DİKKAT

  MEVSİMSEL ALERJİ ATAKLARINA DİKKAT

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Erişkin Alerji İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Çelebioğlu,

  Devamı...

 • TÜRKİYE MOLDOVA DEPLASMANINDA

  TÜRKİYE MOLDOVA DEPLASMANINDA

  A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu 6. maçında deplasmanda Moldova ile karşı karşıya gelecek.

  Devamı...

 • MUCİZEVİ KARIŞIM

  MUCİZEVİ KARIŞIM

  Kullanılan iki malzemeden biri karbonat. Karbonatın faydaları birçok kez işledik ve gerçekten yararlarını gördük. Sağlıksız hücrelerin büyümesini engelleyen karbonat, balla birleşince bağışıklık sistemine karşı tam bir koruyucu kalkan oluyor.

  Devamı...

 • OKULLARA ALERJİ TEDBİR UYARISI

  OKULLARA ALERJİ TEDBİR UYARISI

  Doç. Dr. Şahiner, çocuklarda astım sıklığının yüksek olduğuna dikkati çekerek, bir şekilde gün içerisinde astım krizi ile karşılaşılması halinde gerekli tedbirlerin alınmış olmasının önem taşıdığına değindi.

  Devamı...

 • BALIK TAZE İSE ZEHİRLEMEZ

  BALIK TAZE İSE ZEHİRLEMEZ

  “Taze balık ile tüketilen yoğurt zehirlemez”

  Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler verdi.

  Devamı...

 • BÖBREK TAŞINA KARŞI 7 ÖNLEM

  BÖBREK TAŞINA KARŞI 7 ÖNLEM

  Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren, "Yapılan çalışmalar, böbrek taşını oluşturan maddelerin suda az çözünen maddeler olduğunu, bu yüzden de idrar miktarı azaldığında bu maddelerin idrarda çözünemeyerek çökelti oluşturduğunu ve bunun da böbrek taşına yol açtığını ortaya koyuyor. Özellikle yaz aylarında daha çok böbrek taşı teşhisi konuluyor. Yaz aylarında sıcak havalar nemle birlikte vücuttan sıvı kaybını hızlandırdığından bu sıvıyı yerine koymak çok önemli" diyor. Üroloji Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren, böbrek taşına karşı 7 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

  Devamı...

 • EZBER BOZAN KARATAY

  EZBER BOZAN KARATAY'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

  Söyledikleriyle ezber bozan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Canan Karatay çok önemli bir noktaya dikkat çekti ve "Margarinler tehlikelidir. Margarinler 1950'den sonra Türk milletine arz edildikten sonra kalp hastalıkları, kanser hastalıkları artmıştır çünkü margarinlerde trans yağları vardır. "dedi.

  Devamı...

 • ATAMALARDA İTHAL DOKTOR

  ATAMALARDA İTHAL DOKTOR

  Sağlık Bakanlığı, siyasi görüşleri dolayısıyla fişlendiği için atamasını yapmadığı hekimlerin boşluğunu, ithalleriyle dolduruyor.

  Devamı...

 • FAZLA KAHVE TÜKETİMİNDEKİ TEHLİKE!

  FAZLA KAHVE TÜKETİMİNDEKİ TEHLİKE!

  Devamı...

 • «Önceki 12345678910